Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1-TOR-SLUZEWIEC-14-20-08
Za tego rodzaju pomysły możemy podziękować projektodawcom BP. Projektują miejsca do... ~ BP... a toaleta dla biesiadników będzie także po chmurką ? Tylko się pytam. ~ FRACNiektorym to wszystko przeszkadza, albo czepiaja sie dla samego czepialstwa. Czegos dzielnica nie... ~ StasioJasioW Powsinie i nad Jeziorem Zgorzała trują powietrze i jeszcze tu chcą?! Dym z takich ognisk jest... ~ XCałe szczęście coś mnie tknęło, gdy młodzieniec z PU nagabywał mnie o dane na ulicy. Był... ~ Alina GrzegrzółkaFatalny pomysł. Menelstwo smród i brud będzie ~ UrsynCzy można liczyć Miastusiu na podobną troskę miasta o komunikację publiczną, na przykład... ~ DanielBiada temu, kto sprowadza na Ursynów dodatkowe spaliny. Spółka Kempa&Ciołko&Miastowski wyjedzie... ~ JoannaDenerwuje mnie to, że dzielnica Ursynów promuje w ten sposób samochodziarstwo trujące nas... ~ Barszcz SosnowskiegoOd kiedy Ursynowem rządzą PO-PUliści stan dróg to jakaś porażka ~ JeżdżącyNajgorszy zarząd dzielnicy w historii Ursynowa nie potrafi sobie poradzić z kałużami, będzie... ~ Janusz NowakowskiPanie burmistrzu a co z przebudową Stryjeńskich, Bartoka i Rosoła? Czy to już nieważne? ~ AsterixRządząca koalicja zje Ursynów na kolację ~ StefekMiastowski do dymisji ~ To nie żartWarto przypomnieć, że Onkobieg to inicjatywa która zagościła na Ursynowie jeszcze za... ~ Tak byłoczekac tylko aż burmistrz Kempa wielki miłośnik samochodów ulegnie i zapłaci z naszej kasy za... ~ Ważniak"związana planem remontów" ale na chodnik dla Orła to się znalazły pieniądze, co za... ~ debenekJak sie już zmieni władza i zamkniemy Rosola dla ruchu samochodowego to te parkingi nie będą... ~ na Ursynowie od 40 lat a nie od 10

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

› biznes 4 miesiące temu    8.04.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. pixabay.com

Chcesz kupić nieruchomość, ale obawiasz się, czy sprzedawca jest wobec Ciebie uczciwy? Stan prawny nieruchomości, a także jej ewentualne obciążenia finansowe czy osobiste sprawdzisz w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Czym jest księga wieczysta?

Księgi wieczyste to rejestr publiczny, w którym ujawnione są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. W każdej księdze wieczystej znajdują się dane jej właściciela/współwłaścicieli, adres, prawa przysługujące właścicielom nieruchomości, a także obciążenia na rzecz osób trzecich. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy sprawdzić dokładnie informacje zawarte w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której nabyciem jesteśmy zainteresowani.

W celu sprawdzenia wpisów musimy znać jej numer księgi wieczystej – można go uzyskać od właściciela nieruchomości lub znaleźć poprzez wyszukiwarkę numerów ksiąg wieczystych umieszczoną na stronie internetowej Ksiegiwieczyste.pl. Strona umożliwia wyszukanie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki, na której jest ona położona.

Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów (dodatkowo dział pierwszy podzielony jest na dwa podziały. Dział I-0 to oznaczenie nieruchomości, czyli dane dotyczące jej położenia i opis znajdujący się w ewidencji gruntów. Dział I-Sp wymienia wszelkie prawa, które są powiązane z prawem własności danej nieruchomości, czyli np. prawo do użytkowania piwnicy czy miejsca postojowego.

W dziale drugim księgi wieczystej wymieniony jest właściciel. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, czy osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest i czy jest to jedyna osoba, która ma prawo do zarządzania nieruchomością. Jeśli jest więcej niż jeden właściciel nieruchomości, to wszyscy muszą wyrazić zgodę na jej sprzedaż.

Dział trzeci zawiera informacje związane ze wszelkimi ograniczeniami, prawami i roszczeniami osób trzecich. Najczęściej umieszczane są tutaj ograniczone prawa osobiste takie jak np. tak zwane dożywocie, czyli dożywotnią służebność osobistą, a także ograniczone prawa rzeczowe, jak np. służebność drogi koniecznej.

Ostatni dział ujawnia ciążące na nieruchomości hipoteki. Jeżeli na nieruchomości jest ustanowiona hipoteka, to po zakupie będzie ona naszym zobowiązaniem. Warto przed zakupem dopilnować, aby sprzedawca uregulował należności i hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej.

Przeglądając księgę wieczystą, warto też zwrócić uwagę na to, czy nie ma w niej wzmianek o wnioskach dotyczących prowadzonych postępowań związanych z nieruchomością, które mogłyby wpłynąć znacznie na jej stan prawny.

(mat. promocyjny)

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!