Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-TrzejMuszkieterowie(8)-od-08-11-2017-do-07-02-2018
A jeśli chodzi o opłaty to pobierał je za wszystko co się dało np.za badania krwi,wcześniej... ~ stokrota z KrasnowoliKoleś gra w Domu Sztuki już chyba 15 raz w ciągu ostatnich czterech lat. Czy Wydział Kultury... ~ Agentura - Urra BurraTo było piękne. ~ ObserwatorMój mąż bardzo go lubi.Jego utwory mają tyle pozytywnej energii. ~ BozenaTrzeba czcić minutą ciszy na Radzie wszystkich samobójców z Ursynowa bo to społeczeństwo nie... ~ AlOPostguziałowski układ ma się świetnie. Pan Kempa tylko posypał kupkę brokatem i robi to co... ~ sarmata"Burmistrz zapowiada, że zarządzenie zastępcze wojewody zostanie zaskarżone do sądu... ~ maniek@Damianoo tyle negatywnych komentarzy pod adresem tych szkodników, więc musieli uruchomić swoje... ~ alcybiadesChodzi o bezpieczeństwo kobiet czy wymienianie nazwisk i owacje na stojąco? ciszmy się z efektu,... ~ św. AugustynAlle ta przychodnia byla (Samsonowska) najlepsza przychodnia dopoki nie przejeli jej panstwo... ~ Stokrota Jedno drzewko na 3405 mieszkańców Ursynowa. Brawo Władze macie powód do dumy. ~ DumnyZTM jest w calosci utrzymywany z pieniedzy warszawiakow: z ich podatkow oraz z biletow. Podstawowym... ~ mmNa Ursynowie Północnym przy Koncertowej od niedawna funkcjonuje nowa przychodnia z kontraktem... ~ danaPiSowskie trolle przypominają postać Jolanty Brzeskiej zapominają tylko że kamienica przy... ~ sebakiedyś, za zgodą pracowników medycznych placówki, zostawiłam w przychodni ulotki na temat... ~ niktZamknąć jak najszybciej przychodnie i zmienic lokatorów. W tym rodzinnym biznesie i tak juz nikt... ~ Były pacjentAnkieta burmistrza i spółdzielni mieszkaniowych ma sens natomiast petycja w internecie już nie... ~ sebaMyślę, że jakaś prawda w tym wszystkim musi być, a przynajmniej część. ~ Nieznana

"Mieszkanie Plus" na Ursynowie. Powstanie osiedle dla 8 tys. osób

› bieżące 23 dni temu    26.10.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 10 / 80%
A A A
Tu na razie jest ściernisko...Tu na razie jest ściernisko... fot. SK

Gigantyczne osiedle na 8 tysięcy mieszkańców powstanie na obrzeżach Ursynowa - tuż przy budowanym wiadukcie na Karczunkowskiej. Mieszkania wybudowane zostaną w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Czynsze najmu mają być atrakcyjne. - Tylko co z brakującą infrastrukturą? - pytają mieszkańcy.

Osiedle wybudowane zostanie ze środków BGK Nieruchomości - spółki rządowej, która prowadzi program "Mieszkanie Plus" zakładający powstawanie lokali dla osób mniej zamożnych. 

Nowe domy mają powstać na działce należącej do skarbu państwa. W przeszłości, w rejonie Karczunkowskiej i Gogolińskiej mieściła się baza kruszyw, dziś jest puste pole. Mieszkania zaprojektują architekci wybrani w konkursie.

- Zależy nam, by nie powstało coś przypadkowego. Żeby to osiedle nie było wyrwane z tkanki miejskiej - mówi "Gazecie Wyborczej" Grzegorz Okoński, dyrektor Biura Polityki Lokalowej m.st. Warszawy, który wejdzie w skład komisji konkursowej.

Już dziś jednak są ogromne wątpliwości, czy uda się to zrobić. BGK Nieruchomości zaplanowały bowiem osiedle w miejscu, gdzie grunty są najtańsze, nie martwiąc się o infrastrukturę. Wciąż pokutuje więc zasada - najpierw domy, później kanalizacja - tak dobrze znana mieszkańcom Zielonego Ursynowa.

Osiedle bez parkingów?

Dziś wokół planowanego osiedla - poza Biedronką - jest pustka. Karczunkowska to wąska ulica bez chodników, o której modernizację mieszkańcy bezkutecznie walczą od lat. Koszt remontu to aż 50 mln złotych. W pobliżu - przy ul. Sarabandy jest tylko jedna mała szkoła, której nie da się rozbudować.

- W Mysiadle najpierw wybudowali dużą szkołę, później pozwolono budować osiedla. U nas nie zmieszczą się dodatkowe dzieci - mówi wprost Marzena Zientara, szefowa Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 96.

Koszt wybudowania nowej szkoły i przedszkola to ponad 30 mln złotych. Żłobek - około 8 mln złotych. W sumie w rejon Karczunkowskiej miasto musiałoby wpompować ok. 100 mln złotych - pod warunkiem, że znajdzie jeszcze działki pod oświatę. Czy to realne? 

Planiści z BGK Nieruchomości uznali też, że skoro mieszkania wynajmą ludzie mniej zamożni, to... nie będzie trzeba budować aż tylu miejsc parkingowych. W nowej inwestycji stosunek liczby miejsc parkingowych do liczby mieszkań ma wynosić mniej niż jeden. To znacznie mniej niż w domach deweloperskich.

- To jakiś absurd! - komentuje Paweł Osiński, przewodniczący pobliskiego osiedla Etap. - Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym - dodaje.

Tymczasem Biuro Polityki Lokalowej m. st. Warszawy... zaakceptowało tę propozycję.

- Poprosiliśmy projektantów, by nie rysowali osiedla takiego, jakich wiele jest w Warszawie. Z domami otoczonymi polami parkingowymi z cementowej kostki, gdzie pierwszym elementem jest szlaban zagradzający wjazd na parking – mówi "GW" Joanna Erbel z BPL. 

- Idea piękna, a życie pokaże coś innego - komentują mieszkańcy rejonu Karczunkowskiej. - Już dziś wszyscy parkują nam na Buszyckiej, gdzie obowiązuje zakaz postoju a nawet zakaz wjazdu - mówią sąsiedzi.

Potrzebne gigantyczne inwestycje

Aby infrastruktura nadążała za rozbudowującymi się osiedlami należałoby wybudować kolejne ulice. Np. wrócić do pomysłu gminy Lesznowola o przedłużeniu ul. Kwiatowej, którą przez Trombity i Baletową, możnaby dojechać do Poloneza. Konieczne są też nowe parkingi typu P&R. Jeden ma powstać przy stacji PKP Jeziorki, ale już teraz wydaje się, że nawet bez nowego osiedla zostanie szybko zapełniony. Do stacji dojeżdżają mieszkańcy choćby okolic Nowej Iwicznej, którzy chcą skorzystać z tańszego biletu w pierwszej strefie.

Wszystko to stawia inwestycję rządową na obrzeżach Ursynowa pod wielkim znakiem zapytania. Same mieszkania mają być jak najtańsze (koszt budowy metra kwadratowego do 2 tys. złotych), rodzą się więc koncepcje bloków z jedną klatką schodową i długimi korytarzami. Dzięki temu czynsz za metr kwadratowy ma nie przekroczyć 13,43 zł. W przypadku 60-metrowego mieszkania (trzy pokoje) czynsz wyniesie 805 zł. Dodatkowo lokatorzy zapłacą ok. 10 zł/m2 opłat administracyjnych.

Koszty użytkowania są projekcie "Mieszkanie Plus" najważniejsze. Lokale pod wynajem bez opcji przejęcia na własność - będą bowiem przeznaczone głównie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu hipotecznego a są zbyt zamożni, by starać się o mieszkania komunalne.

Jednak bez gigantycznych inwestycji ze strony miasta, i to już na etapie planowania osiedla, nie da się uniknąć efektu mieszkań w szczerym polu. Czy władze Warszawy poradzą sobie z tym niespodziewanym wyzwaniem? 

+ 8 głosów: 10 (80%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ autochton
9 dni temu 19
A potem się dziwią, że nie ma chodnika na Karczunkowskiej, ścieżki rowerowej itp. Nie ma, bo do czarnej (_i_) (pardon - dziury) nikt takich rzeczy prowadzić nie będzie. Bo... się nie opłaca. Opłaca się, gdy są wpływy z podatków i opłat lokalnych, a tych rzecz jasna w czarnej (_i_) nie płaci, bo nie ma kto. Może Ziętara nie musi chodzić wzdłuż Karczunkowskiej?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kosssy
16 dni temu ocena: 0%  18
to wszystko b. fajnie się prezentuje. koszty https://mieszkanieplus.org.pl/... też nie wyglądają źle
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pyroszczak
16 dni temu ocena: 100%  17
Zientarze to zawsze wszystko nie pasuje. Jak trzeba protestować to ona pierwsza. Przecież powstała podstawówka przy Kajakowej, a demografia jest nieubłagalna Dąbrówka się starzeje i 96-tka będzie świecić pustkami. Tak nie trzeba będzie jej zamykać. Ważne żeby Zientara miała na czym się lansować!
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ socjalista emeryt
17 dni temu ocena: 75%  16
A po co bezobotnym katolom dzieciorobom samochody? Przecież za 500 PLN czyli 10 l wódki to oni nie będą w stanie prowadzić. Na Ursynowie jest metro i parkingi są niepotrzebne.
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ goostav234
16 dni temu ocena: 33% 15
Do budy komuchu!
~ socjalista emeryt
14 dni temu ocena: 100% 14
Do ~ goostav234 - GOŃ SIĘ NAZISTO, BRUNATNA ZARAZO! TWOJE MIEJSCE JEST W DOLE Z WAPNEM
~ mm
21 dni temu ocena: 100%  13
Dlaczego nie podajecie "na Jeziorkach"?! Caly portal jest o Ursynowie, wiec oczywiste, ze "na Ursynowie". Poza tym, skoro mozna pisac: na Kabatach , na Stoklosach, na Imielinie, to dlaczego nie mozna pisac o Jeziorkach, Dawidach czy Pyrach? Dzieki uzywaniu nazw dzielnic Ursynowa czytelnicy szybciej ogarna lokalizacje, bo poza taksowkarzami niewiele osob ma siatke ulic w glowie, za to kazdy wie gdzie jest. Natolin, a gdzie Stoklosy.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gośka
21 dni temu ocena: 0%  12
Dlaczego , na mieszkania 500+ , to dajecie ( Radni ????) , teren przy wiadukcie i bez infrastruktury ?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ goostav234
22 dni temu ocena: 50%  11
Buhaahah mieszkania bez parkingów to tylko polandia a właściwie lewusolandia może wymyślić z taką poliamorzystką Erbel na czele. To ja już wole Jakiego
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ issa
21 dni temu ocena: 50% 10
a mieszkanie 500+ to, przepraszam, kto wymyslił? "lewusolandia"? czy moze jednak "druzyna" z Jakim? dokształć sie bo cie na rogatkach do Warszawy nie wpuszczą, słoiku. A jakiemu to mowimy zdecydowane "nie" - warszawiacy.
~ Mr Local
20 dni temu ocena: 75% 9
8000 ludzi to więcej niz ludność małego miasta powiatowego jak np. Zwoleń. 8000 ludzi to ok. 2000+ samochodów. Większość tych aut rusza do pracy o tej samej porze. Do świateł na Puławskiej ok. 2km. Powiedz mi, jak długi jest korek stworzony przez 500 aut, każdy po 4m długości, z 2m między autami? Gdzię będzie pasował ruch z Lesznowoli? Projekt osiedla na taką skalę zakorkuje całe Jeziorki, Dawidy Bankowe, Zamienie, Zgorzałę, Nową Wolę. Albo mniej mieszkań, albo bez parkingu.
~ Befsztyk
22 dni temu ocena: 58%  8
Cale szczescie, ze te slumsy powstana daleko od miasta.
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ issa
22 dni temu ocena: 100%  7
Karczunkowska i dodatkowe 8 tys. osób przemieszczających sie do Warszawy... no, hmmm, nie zazdraszczam. Puławska juz teraz stoi, własciwie o kazdej porze dnia i nocy. I to raczej nie jest "na obrzeżach Ursynowa", nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Ursynow i miasto to raczej konczy sie na Kabatach, PRZED Lasem Kabackim. Dalej to juz wiocha - jak ją zwał, tak zwał. A tu "zwał" Jezioraki czy Zgorzała, tak wynika z mapy.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Befsztyk
22 dni temu ocena: 58% 6
A po co maja jezdzic do Warszawy? Po zasilek? Beda pili na miejscu.
~ rzuraff
15 dni temu 5
Raczej - to u Ciebie słabo z czytaniem mapy. JEZIORKI są na Ursynowie. JEZIORAKI - sprawdź sobie gdzie są.
~ Mr Local
22 dni temu ocena: 100%  4
Skarb Państwa? A co się stało z hiszpańskim developerem Sando Inmobiliiera, który kupił działkę od Stołecznego Zakładu Eksploatacji Kruszyw?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Red.
22 dni temu ocena: 100% 3
Spółka rządowa odkupiła ten kawałek
~ autochton
22 dni temu ocena: 50%  2
No, rozumiem, że ponieważ w tej okolicy miałoby w związku z tym powstać właściwie wszystko (szkoły, przedszkola, parkingi, może jaka apteka czy co tam), czyli de facto rejon miałby wreszcie ożyć, to lepiej jest nie robić nic bo ę, ą, pę, pą i bułkę przez bibułkę i jeszcze to skąpstwo i sknerstwo zaraz się pojawi..., czyli lepiej zostawić by było, jak było. Jak w czarnej (_i_) zapomnianej przez Boga i ludzi.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ vvv
23 dni temu ocena: 92%  1
O maj gat. Stolica przenosi się coraz bardziej. Masakra jak to wykonają to będzie dramat z wielu przyczyn. :O
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji