Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-Bazarek-NaDolku-od-03-08-do-03-09-2017
Za tego rodzaju pomysły możemy podziękować projektodawcom BP. Projektują miejsca do... ~ BP... a toaleta dla biesiadników będzie także po chmurką ? Tylko się pytam. ~ FRACNiektorym to wszystko przeszkadza, albo czepiaja sie dla samego czepialstwa. Czegos dzielnica nie... ~ StasioJasioW Powsinie i nad Jeziorem Zgorzała trują powietrze i jeszcze tu chcą?! Dym z takich ognisk jest... ~ XCałe szczęście coś mnie tknęło, gdy młodzieniec z PU nagabywał mnie o dane na ulicy. Był... ~ Alina GrzegrzółkaFatalny pomysł. Menelstwo smród i brud będzie ~ UrsynCzy można liczyć Miastusiu na podobną troskę miasta o komunikację publiczną, na przykład... ~ DanielBiada temu, kto sprowadza na Ursynów dodatkowe spaliny. Spółka Kempa&Ciołko&Miastowski wyjedzie... ~ JoannaDenerwuje mnie to, że dzielnica Ursynów promuje w ten sposób samochodziarstwo trujące nas... ~ Barszcz SosnowskiegoOd kiedy Ursynowem rządzą PO-PUliści stan dróg to jakaś porażka ~ JeżdżącyNajgorszy zarząd dzielnicy w historii Ursynowa nie potrafi sobie poradzić z kałużami, będzie... ~ Janusz NowakowskiPanie burmistrzu a co z przebudową Stryjeńskich, Bartoka i Rosoła? Czy to już nieważne? ~ AsterixRządząca koalicja zje Ursynów na kolację ~ StefekMiastowski do dymisji ~ To nie żartWarto przypomnieć, że Onkobieg to inicjatywa która zagościła na Ursynowie jeszcze za... ~ Tak byłoczekac tylko aż burmistrz Kempa wielki miłośnik samochodów ulegnie i zapłaci z naszej kasy za... ~ Ważniak"związana planem remontów" ale na chodnik dla Orła to się znalazły pieniądze, co za... ~ debenekJak sie już zmieni władza i zamkniemy Rosola dla ruchu samochodowego to te parkingi nie będą... ~ na Ursynowie od 40 lat a nie od 10

Oligocenka czysta jak łza... Są wyniki badań

› bieżące 11 dni temu    7.08.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 10 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. SK

Oligocenka czy kranówka? Ursynowianie, którzy mają blisko do ujęć wody oligoceńskiej nie mają wątpliwości! Teraz czystość wody w ujęciach na terenie dzielnicy potwierdziły badania laboratoryjne. Co ciekawe - woda z kranu wcale nie jest gorsza...

Na Ursynowie znajduje się 5 studni oligoceńskich, z których można bezpłatnie pobierać wodę pitną. Pierwsze pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wcześniej, ci którzy chcieli pić wodę źródlaną jeździli do ujęcia w Lesie Kabackim, w rejonie parku w Powsinie. To co wówczas leciało z domowych kranów odpychało kolorem, zapachem i smakiem. Woda z miejskiego wodociągu była też mocno chlorowana, aby uzdatnić ją do picia. Nic więc dziwnego, że ursynowianom w krew weszły codzienne wycieczki z baniakami do "oligocenek".

Dziś, gdy miejskie wodociągi są już po gruntownych modernizacjach sieci i gdy muszą spełniać surowe unijne normy czystości wody - warszawska kranówka w niczym nie przypomina cieczy sprzed lat. Dowodzą tego wyniki badań laboratoryjnych publikowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, jak i niezależne podmioty.

Wciąż są jednak amatorzy oligocenki. Przy ursynowskich studniach nie widać wprawdzie kolejek jak za dawnych lat, ale źródła są chętnie używane - zwłaszcza te na Dereniowej i Romera.

- Piję tę wodę od lat i jest najlepsza. Nie mam zaufania do tej z kranu - mówi pani Weronika, którą zastaliśmy przy Romera. Wśród użytkowników ursynowskich ujęć dominują osoby starsze, młodzi wolą kranówkę lub kupują źródlankę w sklepach.

Ostatnio dzielnica przebadała jakość wody w 5 ursynowskich ujęciach. Testy przeprowadziło Laboratorium Jars z Legionowa, które odwiedziło stacje jeszcze w czerwcu. Wyniki badania próbek zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i chemicznym są wręcz doskonałe.

W oligocence nie ma w ogóle bakterii (najgroźniejsze są te z grupy coli), stężenia metali ciężkich są znikome, minerałów (tych korzystnych i niekorzystnych dla zdrowia) praktycznie nie ma. Smak, zapach i klarowność też jesty na wysokim poziomie. Próbki spełniły wszystkie wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 13 listopada 2015 roku dotyczącego jakości wody pitnej.

Słowem - nalewając oligocenkę do butelek nie mamy się czego obawiać. Woda jest czysta i zdrowa. Większą uwagę należy zwrócić na stan butli i baniaków, do których wlewamy tę wodę. Stare, wielokrotnie używane pojemniki mogą popsuć nam jakość wody, po którą specjalnie się wybieramy. Oligocenkę trzeba przechowywać w cieniu i chłodzie oraz użyć w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Co ciekawe, zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez MPWiK, podobny skład chemiczny do oligocenki, ma zwykła woda z kranu. Pod kątem zawartości metali ciężkich, minerałów czy bakterii woda docierająca na Ursynów jest bez zarzutu. Jedyne co ją pogarsza to dopuszczalna prawem bardzo mała dawka chloru, dzięki której wodociągi dbają o czystość w rurach. 

Wyniki badań warszawskie wodociągi publikują regularnie co miesiąc na swoich stronach internetowych. Pamiętać należy, że są to wyniki próbek pobranych bezpośrednio w zakładach wodociągowych a nie u mieszkańców z kranów. Jakość wody zależy w dużej mierze od stanu rur, które doprowadzają ją do naszych domów, a więc od tego czy instalacje w blokach są odpowiednio konserwowane.

Ponad 70% zapotrzebowania aglomeracji warszwwskiej na wodę pokrywa Wisła. Woda, którą pijemy na Ursynowie, pobierana ok. 7 metrów spod dna rzeki uzdatniana jest w Zakładzie Centralnym - w dwóch warszawskich stacjach uzdatniania: „Filtry” i „Praga”. 

Z kolei w ujęciach oligoceńskich woda pobierana jest z głębokości 265 metrów. O stan urządzeń dba dzielnica, która co dwa miesiące zleca badania jakości wody. Od niedawna wyniki są wywieszane na drzwiach studni. 

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kocur
9 dni temu ocena: 100%  10
Warszawska kranówka istotnie jest rewelacyjna, ale rury w blokach są w tak beznadziejnym stanie, że picie wody z kranu jest bardzo ryzykowne.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ana
9 dni temu ocena: 100%  9
Czy woda pitna jest badana na zawartość pozostałości po lekach, hormonach, antybiotykach itd.?
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzysiek
10 dni temu ocena: 80%  8
Co za durne komentarze. Przecież kamień, który się osadza to minerały w wodzie! Spróbowali byście lać brodzik mineralką, to też by się wam osadził. Kamienia nie będzie tylko z wody demineralizowanej, życzę powodzenia w jej wypiciu.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marian
9 dni temu ocena: 0% 7
Kamień jest ok w przypadku wody pitnej, ale jak masz obieg na cały dom to cierpi na tym całe agd, kocioł i armatura.
~ Nick
10 dni temu ocena: 11%  6
woda w kranie jest bardzo twarda, ilość kamienia który osadza się na kranach i brodzikach jest przerażająca.
odpowiedz oceń komentarz 1 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
7 dni temu 5
Woda w Warszawie jest bardzo, bardzo miekka. Chyba nigdy nie wdziales dzbanka po gotowaniu twardej wody. W rejonach gdzie jest twarda woda psuja sie nawet baterie wannowe, zatykane przez kamien (o kawiarkach i innych delikatnych urzadzeniach z malymi rurkami nawet nie wspominam). Uwaga: nigdy , tj przez kilkanasce lat, nie zepsula sie zadna pralka, wbrew temu co mowi jeden poducent "potrzeby klienta na kamien". Proszki do prania skutecznie wiaza kamien bez dodatkow.
~ Majkel
11 dni temu ocena: 29%  4
Tak kranówka równie dobra i czysta? Tak może pisać tylko osoba która w życiu nie mieszkała na Ursynowie... zakamienienie i zapiaszczenie ursynowskiej kranówki jest tak duże że kabiny prysznicowe już po tygodniu od doczyszczenia znów są całe zakamienione a uszczelki od kabin po paru miesiącach twardnieją i pękają. Perlatory w kranach po maksimum roku się zapychają i to ma być dobra do picia woda? Dodam, że sytuacja taka jest zarówno w starych jak i w nowo wybudowanych budynkach zatem to nie wina instalacji.
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
7 dni temu ocena: 50% 3
To jakis problem u Ciebie w budynku lub okolicy, Majkel. Rury ktore sprawiaja ze cos sie wytraca? o/O Na Ursynowie kamienia praktycznie nie ma.
~ Cytad
11 dni temu ocena: 80%  2
Mało znany fakt. Te 5-litrowe pojemniki, w których wodę kupuje się w sklepach, przeznaczone są do jednorazowego użytku. A w nich najczęściej ludzie noszą wodę ze źródełek. Więc nie wiem, czy to tak zdrowo pić z nich czystą jak łza oligocenkę
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
7 dni temu 1
To prawda. One moze nie sa dokladnie "jednorazowe", ale z czasem zaczynaja sie rozkladac i uwalniaja do wetrza substancje chemiczne ktore z cala pewnoscia szkodliwe dla ludzi. To jest wyraznie oznaczone na butelce (numerek w trojkacie). Nie wolno w takich butlach nic kisic, przechowywac niczego co zawiera tluszcz jak np. mleko. Nie wolno wlewac alkoholu spozywczego.