Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017
Zerwę z dziecka łach ostatni Mnóstwo trutków przygotuję Choć obiadu dziś nie zeżrę Ale... ~ Mój nickSłabo płacą i nauczycieli będzie coraz mniej więcej w Warszawie ... ~ Avoxja bym chetnie ludzi gnebiacych zwierzeta odstrzelił ~ leonLudzie mają narąbane w łepetynach. Najchętniej zamknęliby się w supersterylnych, strzeżonych... ~ Kot_Aliki pomyslec ze 90% Polakow to wierzacy katolicy. Wiec dla kogo przykazanie Boze "-Nie zabijaj!!! ~ anaBurmistrz Ciołko i jego koleś Kempa swoją koleżankę zatrudnili. Może być że za rok już ona... ~ kartofliskoA ja mam kotka na działce.Codziennie jade 5 km aby go nakarmić.On już czeka na drodze.Zimą... ~ mmmmmmmmm8-12 koszeń w sezonie to jakiś biologiczny nonsens. Komu to służy, chyba tylko firmom... ~ KPWidzę, że problematyczny sąsiad to dość powszechna sprawa! Moja rodzina miała wielokrotnie... ~ Cassie99Dlaczego nie ma mojego komentarza? Czy kogoś obraziłam? ~ ursynowiankaLudziom, takim jak Pani Magda powinno się dziękować i nagradzać za ich poświęcenie i... ~ ursynowiankaKto wie, może zaraz się skrzykną i masa kretyniczna z całej wawy zacznie posuwać po tych... ~ Pełnynocnik_rowerowyNo coż - bydło ze wsi, kupiło mieszkanie i tera są "miastowi" więc dziki kotek jest bee. ~ zal.plTa decyzja obnaża intencje działań w zakresie polityki kulturalnej dzielnicy tego zarządu. Nie... ~ Żyrardówski malarzEch, to zawsze wygląda tak samo... Znajdą się ludzie co się boją kotów, wywalczą ich... ~ KubaWładze SMB Ursynów już nie pierwszy raz wykazują się totalną ignorancją. ~ kocurZupełnie, jak Anioł z Alternatywy 4. ~ KotekPatrząc przez pryzmat rowerzystów - po częsci są to pieniądze wyrzucone w błoto, bo drogi... ~ bea

Olkówka czy Olkówek? Wątpliwości ma nawet prof. Bralczyk

› bieżące 2 miesiące temu    12.08.2017
Bartłomiej Dąbal
komentarzy 5 ocen 22 / 95%
A A A
Olkówek czy Olkówka?Olkówek czy Olkówka? fot. BD

Radna dzielnicy pisze do burmistrza w sprawie nazwy łąki przy Puszczyka. Urząd sprawdzi czy „Olkówek” nie jest przypadkiem „Olkówką”. Nawet prof. Bralczyk ma wątpliwości.

Łąka na południe od ulicy Surowieckiego to dla mieszkańców Ursynowa Północnego jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie mogą spędzić wolny czas. Zwyczajowa nazwa polany pochodzi od nazwiska Józefa Olka, szefa działu produkcji z czasów stawiania pierwszych bloków na Ursynowie.

Jedni nazywają łąkę „Olkówkiem”, a inni „Olkówką”. Nikt nie wie, która nazwa jest prawidłowa, ponieważ nie znajduje się w żadnych oficjalnych dokumentach.

Radna: Musimy to sprecyzować

Ursynowska radna, Goretta Szymańska z Naszego Ursynowa postanowiła zająć się sprawą.

- Zgłosił się do mnie mieszkaniec i poprosił o pomoc. Uważam, że nazwa powinna zostać sprecyzowana. Na stronach urzędu oraz w lokalnych mediach występują nieścisłości, które trzeba wyjaśnić - mówi.

To prawda. Nazwy "Olkówka" i "Olkówek" pojawiają się na stronach internetowych równie często. To jednak ta druga pojawia się na stronie internetowej dzielnicy - m.in. w zapowiedzi tegorocznych Dni Ursynowa.

Na interpelację radnej odpowiedział zastępca burmistrza, Rafał Miastowski. - Wyjaśnimy, która z tych nazw jest prawidłowa. Skontaktujemy się z językoznawcami, historykami i najstarszymi mieszkańcami Ursynowa - zapewnia.

- Jaki Olkówek? Jako dziecko chodziłem „do cukierni na polu”, bo niczego tam nie było, a teraz dzieciaki chodzą już „na dinozaury” - komentuje Maciej Mazur, twórca strony ursynow.org.pl. -  Sam skłaniam się ku nazwie „łąka Olkówki”, chociaż po raz pierwszy usłyszałem ją w latach dziewięćdziesiątych.

Wątpliwości ma nawet prof. Jerzy Bralczyk. - Nie ma znaczenia od kogo pochodzi ta nazwa. Dopuszczalną formą jest także „Olkówko”. Nie podejmę się próby rozstrzygnięcia, należałoby się spytać najstarszych mieszkańców jak się kiedyś mówiło - mówi językoznawca.

Ursynów zwyczajowymi nazwami stoi

To nie jedyna sytuacja, w której mieszkańcy nie do końca wiedzą jak nazwać dany obiekt. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Kopa Cwila, której nazwa przekręcana jest niemiłosiernie. Jej drugi człon pochodzi od nazwiska inż. Henryka Cwila, pomysłodawcy usypania górki.

Bezimienne pozostają za to skwer i wzniesienie na Kabatach przy ul. Iwanowa-Szajnowicza. Ktoś postanowił jednak nazwać górkę po swojemu i oznaczyć w Google Maps. Dlatego na mapach możemy zobaczyć, że skwer upamiętania Katarzynę Tomaszczuk, o której nic nie wiadomo. Patronem górki obok jest za to Jan Paweł II. To oczywiście bzdura.

Łatwo możemy za to dotrzeć do pomysłodawcy nazwy innego parku, tym razem na Imielinie. Radny Otwartego Ursynowa, Paweł Lenarczyk chce go nazwać Parkiem Polskich Wynalazców, choć sąsiedzi mówią po prostu "psia górka".

+ 21 głosów: 22 (95%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ borubar
2 miesiące temu ocena: 100%  5
Skąd te hejty na Panią radną? Ciekawe czy to inni radni, o których dokonaniach prasa nie pisze (bo ich nie ma) tak cisną czy to jacyś inni wrogowie i zazdrośnicy tak sadzą?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kruger
2 miesiące temu ocena: 50%  4
Radna Goretta jest żenująca. Nie dość, że to wyjątkowy chamski człek, to jeszcze odkąd pamiętam, zajmuje się bzdurami. Szydełkowanie, rozdawanie biletów, a teraz to. Mam nadzieję, że wyleci z tej rady, bo to jest wstyd dla nas Ursynowian.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cześć
2 miesiące temu ocena: 100%  3
Nawet nie wiedziałem, że są takie jaja z ta górka na Kabatach :P A skoro nawet Bralczyk nie wie jak sie nazywa olkowek to ciekawe co zrobi dzielnica. W sumie plus ze udalo sie go spytać.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kamila
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Po co nam taka radna ? Lans i branie diet z naszych podatków.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ borubar
2 miesiące temu ocena: 75% 1
Ta przynajmniej coś robi? a reszta? albo leniuchy albo biznesmeni.