Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Za tego rodzaju pomysły możemy podziękować projektodawcom BP. Projektują miejsca do... ~ BP... a toaleta dla biesiadników będzie także po chmurką ? Tylko się pytam. ~ FRACNiektorym to wszystko przeszkadza, albo czepiaja sie dla samego czepialstwa. Czegos dzielnica nie... ~ StasioJasioW Powsinie i nad Jeziorem Zgorzała trują powietrze i jeszcze tu chcą?! Dym z takich ognisk jest... ~ XCałe szczęście coś mnie tknęło, gdy młodzieniec z PU nagabywał mnie o dane na ulicy. Był... ~ Alina GrzegrzółkaFatalny pomysł. Menelstwo smród i brud będzie ~ UrsynCzy można liczyć Miastusiu na podobną troskę miasta o komunikację publiczną, na przykład... ~ DanielBiada temu, kto sprowadza na Ursynów dodatkowe spaliny. Spółka Kempa&Ciołko&Miastowski wyjedzie... ~ JoannaDenerwuje mnie to, że dzielnica Ursynów promuje w ten sposób samochodziarstwo trujące nas... ~ Barszcz SosnowskiegoOd kiedy Ursynowem rządzą PO-PUliści stan dróg to jakaś porażka ~ JeżdżącyNajgorszy zarząd dzielnicy w historii Ursynowa nie potrafi sobie poradzić z kałużami, będzie... ~ Janusz NowakowskiPanie burmistrzu a co z przebudową Stryjeńskich, Bartoka i Rosoła? Czy to już nieważne? ~ AsterixRządząca koalicja zje Ursynów na kolację ~ StefekMiastowski do dymisji ~ To nie żartWarto przypomnieć, że Onkobieg to inicjatywa która zagościła na Ursynowie jeszcze za... ~ Tak byłoczekac tylko aż burmistrz Kempa wielki miłośnik samochodów ulegnie i zapłaci z naszej kasy za... ~ Ważniak"związana planem remontów" ale na chodnik dla Orła to się znalazły pieniądze, co za... ~ debenekJak sie już zmieni władza i zamkniemy Rosola dla ruchu samochodowego to te parkingi nie będą... ~ na Ursynowie od 40 lat a nie od 10

Olkówka czy Olkówek? Wątpliwości ma nawet prof. Bralczyk

› bieżące 6 dni temu    12.08.2017
Bartłomiej Dąbal
komentarzy 5 ocen 19 / 95%
A A A
Olkówek czy Olkówka?Olkówek czy Olkówka? fot. BD

Radna dzielnicy pisze do burmistrza w sprawie nazwy łąki przy Puszczyka. Urząd sprawdzi czy „Olkówek” nie jest przypadkiem „Olkówką”. Nawet prof. Bralczyk ma wątpliwości.

Łąka na południe od ulicy Surowieckiego to dla mieszkańców Ursynowa Północnego jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie mogą spędzić wolny czas. Zwyczajowa nazwa polany pochodzi od nazwiska Józefa Olka, szefa działu produkcji z czasów stawiania pierwszych bloków na Ursynowie.

Jedni nazywają łąkę „Olkówkiem”, a inni „Olkówką”. Nikt nie wie, która nazwa jest prawidłowa, ponieważ nie znajduje się w żadnych oficjalnych dokumentach.

Radna: Musimy to sprecyzować

Ursynowska radna, Goretta Szymańska z Naszego Ursynowa postanowiła zająć się sprawą.

- Zgłosił się do mnie mieszkaniec i poprosił o pomoc. Uważam, że nazwa powinna zostać sprecyzowana. Na stronach urzędu oraz w lokalnych mediach występują nieścisłości, które trzeba wyjaśnić - mówi.

To prawda. Nazwy "Olkówka" i "Olkówek" pojawiają się na stronach internetowych równie często. To jednak ta druga pojawia się na stronie internetowej dzielnicy - m.in. w zapowiedzi tegorocznych Dni Ursynowa.

Na interpelację radnej odpowiedział zastępca burmistrza, Rafał Miastowski. - Wyjaśnimy, która z tych nazw jest prawidłowa. Skontaktujemy się z językoznawcami, historykami i najstarszymi mieszkańcami Ursynowa - zapewnia.

- Jaki Olkówek? Jako dziecko chodziłem „do cukierni na polu”, bo niczego tam nie było, a teraz dzieciaki chodzą już „na dinozaury” - komentuje Maciej Mazur, twórca strony ursynow.org.pl. -  Sam skłaniam się ku nazwie „łąka Olkówki”, chociaż po raz pierwszy usłyszałem ją w latach dziewięćdziesiątych.

Wątpliwości ma nawet prof. Jerzy Bralczyk. - Nie ma znaczenia od kogo pochodzi ta nazwa. Dopuszczalną formą jest także „Olkówko”. Nie podejmę się próby rozstrzygnięcia, należałoby się spytać najstarszych mieszkańców jak się kiedyś mówiło - mówi językoznawca.

Ursynów zwyczajowymi nazwami stoi

To nie jedyna sytuacja, w której mieszkańcy nie do końca wiedzą jak nazwać dany obiekt. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Kopa Cwila, której nazwa przekręcana jest niemiłosiernie. Jej drugi człon pochodzi od nazwiska inż. Henryka Cwila, pomysłodawcy usypania górki.

Bezimienne pozostają za to skwer i wzniesienie na Kabatach przy ul. Iwanowa-Szajnowicza. Ktoś postanowił jednak nazwać górkę po swojemu i oznaczyć w Google Maps. Dlatego na mapach możemy zobaczyć, że skwer upamiętania Katarzynę Tomaszczuk, o której nic nie wiadomo. Patronem górki obok jest za to Jan Paweł II. To oczywiście bzdura.

Łatwo możemy za to dotrzeć do pomysłodawcy nazwy innego parku, tym razem na Imielinie. Radny Otwartego Ursynowa, Paweł Lenarczyk chce go nazwać Parkiem Polskich Wynalazców, choć sąsiedzi mówią po prostu "psia górka".

+ 18 głosów: 19 (95%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ borubar
4 dni temu ocena: 100%  5
Skąd te hejty na Panią radną? Ciekawe czy to inni radni, o których dokonaniach prasa nie pisze (bo ich nie ma) tak cisną czy to jacyś inni wrogowie i zazdrośnicy tak sadzą?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kruger
4 dni temu ocena: 0%  4
Radna Goretta jest żenująca. Nie dość, że to wyjątkowy chamski człek, to jeszcze odkąd pamiętam, zajmuje się bzdurami. Szydełkowanie, rozdawanie biletów, a teraz to. Mam nadzieję, że wyleci z tej rady, bo to jest wstyd dla nas Ursynowian.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cześć
5 dni temu ocena: 100%  3
Nawet nie wiedziałem, że są takie jaja z ta górka na Kabatach :P A skoro nawet Bralczyk nie wie jak sie nazywa olkowek to ciekawe co zrobi dzielnica. W sumie plus ze udalo sie go spytać.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kamila
5 dni temu ocena: 100%  2
Po co nam taka radna ? Lans i branie diet z naszych podatków.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ borubar
4 dni temu ocena: 100% 1
Ta przynajmniej coś robi? a reszta? albo leniuchy albo biznesmeni.