Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017
A jeśli chodzi o opłaty to pobierał je za wszystko co się dało np.za badania krwi,wcześniej... ~ stokrota z KrasnowoliKoleś gra w Domu Sztuki już chyba 15 raz w ciągu ostatnich czterech lat. Czy Wydział Kultury... ~ Agentura - Urra BurraTo było piękne. ~ ObserwatorMój mąż bardzo go lubi.Jego utwory mają tyle pozytywnej energii. ~ BozenaTrzeba czcić minutą ciszy na Radzie wszystkich samobójców z Ursynowa bo to społeczeństwo nie... ~ AlOPostguziałowski układ ma się świetnie. Pan Kempa tylko posypał kupkę brokatem i robi to co... ~ sarmata"Burmistrz zapowiada, że zarządzenie zastępcze wojewody zostanie zaskarżone do sądu... ~ maniek@Damianoo tyle negatywnych komentarzy pod adresem tych szkodników, więc musieli uruchomić swoje... ~ alcybiadesChodzi o bezpieczeństwo kobiet czy wymienianie nazwisk i owacje na stojąco? ciszmy się z efektu,... ~ św. AugustynAlle ta przychodnia byla (Samsonowska) najlepsza przychodnia dopoki nie przejeli jej panstwo... ~ Stokrota Jedno drzewko na 3405 mieszkańców Ursynowa. Brawo Władze macie powód do dumy. ~ DumnyZTM jest w calosci utrzymywany z pieniedzy warszawiakow: z ich podatkow oraz z biletow. Podstawowym... ~ mmNa Ursynowie Północnym przy Koncertowej od niedawna funkcjonuje nowa przychodnia z kontraktem... ~ danaPiSowskie trolle przypominają postać Jolanty Brzeskiej zapominają tylko że kamienica przy... ~ sebakiedyś, za zgodą pracowników medycznych placówki, zostawiłam w przychodni ulotki na temat... ~ niktZamknąć jak najszybciej przychodnie i zmienic lokatorów. W tym rodzinnym biznesie i tak juz nikt... ~ Były pacjentAnkieta burmistrza i spółdzielni mieszkaniowych ma sens natomiast petycja w internecie już nie... ~ sebaMyślę, że jakaś prawda w tym wszystkim musi być, a przynajmniej część. ~ Nieznana

Serial Alternatywy 4. Nawet cenzura się śmiała!

› bieżące 2 miesiące temu    13.09.2017
Bartłomiej Dąbal
komentarzy 0 ocen 16 / 100%
A A A
 fot. BD

Scenarzysta serialu „Alternatywy 4”, taksówkarz, właściciel pubu i kandydat na prezydenta. W Czerwoniaku na ul. Barwnej Janusz Płoński promował swoją książkę o jednym z najbardziej kultowych seriali XX wieku.

Sala Muzeum Ursynowa przy ul. Barwnej wypełniła się po brzegi. Wszyscy chcieli poznać szczegóły kręcenia serialu „Alternatywy 4”. Janusz Płoński - ostatniego żyjący autor scenariusza filmu kręconego na Ursynowie wraz z Jackiem Wasilewskim napisał książkę, która jest przewodnikiem po kultowym serialu. 

Polityczny serial

- Pomysł na serial powstał w czasie spotkań przy piwie. Doszliśmy do wniosku, że coraz więcej osób nie rozumie już „Alternatyw 4”. Pytają się rodziców o co chodzi. Chcieliśmy im to wytłumaczyć – rozpoczął Jacek Wasilewski, współautor książki.

Janusz Płoński zalał słuchaczy ciekawostkami o kulisach powstawania serialu. - Sam scenariusz napisaliśmy w domu. Wysłaliśmy go na Woronicza. Odpowiedź dostaliśmy dopiero po dwóch latach, kiedy zmienił się dyrektor. Zaprosił nas do biura i zaproponował dziewięć odcinków. Powstało sześć - mówił.

- I tak mieliśmy szczęście. Zaczęliśmy go kręcić dzień przed wybuchem stanu wojennego. Działo się tyle, że nikt nie zwracał uwagi na to, co Bareja z Płońskim robią w przygotowanej hali na Woronicza - dodawał autor książki "Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości".

Filmowcy od razu wiedzieli, że robią film polityczny, pokazywanie niedostatków PRL nie mogło się podobać partii.

- Wtedy wszystko było polityczne. Wiedzieliśmy, że niektóre żarty będą usuwane. Wcisnęliśmy ich naprawdę sporo – opowiada.

Serial, który rozśmieszył (ośmieszył?) cenzurę

Płoński mówił, że cenzurze trudno było usuwać fragmenty. Stanisław Bareja walczył, by większość pozostała – symulował chorobę albo kategorycznie odmawiał dostępu do taśm. Wspomina jednak historię, gdy na Woronicza przyjechała funkcjonariuszka.

- Weszła do pomieszczenia i kazała włączyć pierwszy odcinek. Na nasze pytanie, że przecież oglądała go wczoraj odpowiedziała: tak, ale tak się śmiałam, że zapomniałam robić notatek - wspomina.

Udawało się też oszukać cenzurę. - Kiedyś o Katyniu nie wolno było mówić. No chyba, że oskarżaliśmy Niemców o tę zbrodnię. Jest taka scena, że nawiązuje się rozmowa opozycjonisty z inną osobą. Pomiędzy wierszami mówi, że przeżył zbrodnię. To nawiązanie do książki Stanisława Swianiewicza „Cień Katynia” – opowiadał Płoński.

Skąd wziął się pomysł na Stanisława Anioła, gospodarza domu?

- Nie mieliśmy nikogo konkretnego na myśli, ale chcieliśmy by była to postać syntetyczna. Perfidna, manipulująca, idiotyczna – zapewniał. Anioł był fałszywym opiekunem, stąd nazwisko.

Autor zapewnia, że dzisiejsze czasy też prowokują do nakręcenia serialu. - Na gotowe scenariusze natykam się na każdym kroku. Bareja miałby ręce pełne roboty - śmieje się Płoński.

+ 16 głosów: 16 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ GRB
2 miesiące temu 1
Trochę się Wam zapomniało podać tytuł książki...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji